Sfințirea Paraclisului Sfinții Părinți Ioachim și Ana, de la Mănăstirea Sihăstria

Vineri, 8 septembrie 2023, în ziua prăznuirii Nașterii Maicii Domnului, hram istoric al Mănăstirii Sihăstria, Paraclisul „Sfinţii și Drepții dumnezeieşti Părinţi Ioachim şi Ana” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” al așezământului monahal a fost sfințit. Slujba de târnosire a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu Preasfințitul Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix, și Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, înconjurați de un impresionant sobor de slujitori.

Evenimentele dedicate hramului istoric al cunoscutei vetre monahale, Nașterea Maicii Domnului, au debutat joi seara, când a fost săvârșită slujba Privegherii de către Preasfințitul Părinte Episcop Ieronim împreună cu un sobor de slujitori din care a făcut parte și starețul așeză­mân­tului, arhimandritul Arsenie Popa.

Vineri dimineață, după întâmpinarea celor trei ierarhi, clericii au mers în procesiune în jurul sfântului lăcaș, binecuvântând zidurile exterioare cu Sfântul și Marele Mir, iar, în continuare, cei prezenți s-au îndreptat spre interiorul bisericii, pentru a lua parte la rânduiala sfințirii și pecetluirii Sfintei Mese.

După târnosirea bisericii, soborul slujitor și credincioșii au participat la Sfânta Liturghie, săvârșită pe un podium amenajat în fața Bisericii „Sfânta Teodora de la Sihla” a mănăstirii.

După citirea pericopei evanghelice, cuvântul de învățătură a fost rostit de către Episcopul Daciei Felix, care a afirmat că Maica Domnului este pentru noi un model de sfințenie: „Maica Preacurată este pentru noi întruchiparea celui mai înalt grad de sfințenie. Nici o altă făptură omenească nu a avut darul pe care l-a avut ea, să Se coboare Duhul cel Sfânt, să devină mireasă a Duhului Sfânt, să devină mamă a Fiului lui Dumnezeu pe pământ, dându-I Acestuia trup pământesc, care S-a unit cu firea Sa dumnezeiască, rezultând Persoana divino-umană, Domnul nostru Iisus Hristos, Care a lucrat mântuirea noastră și, în același timp, fiind fiică a Părintelui ceresc, pentru că El este Tatăl nostru, al tuturor. Iată, această pruncă ce se naște, ce taine dumnezeiești întrupează! Ce taine și ce slavă dumnezeiască aduce în ființa sa, aduce în lume. Este o adevărată mare binecuvântare, de aceea, nașterea ei, așa cum spune și troparul, aduce bucurie, căci din ea S-a născut Fiul lui Dumnezeu, Care, dezlegând blestemul, a dat binecuvântare!”

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, a dat citire mesajului transmis de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul resfințirii paraclisului istoric al Mănăstirii Sihăstria.

Cu acest prilej, Patriarhul României a conferit arhimandritului Arsenie Popa, starețul Mănăstirii Sihăstria, Ordinul „Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț, Noul Hozevit” pentru clerici. Alte persoane care au sprijinit lucrarea bisericii au primit, de asemenea, distincții, iar pentru paraclisul resfințit a fost oferită o Evanghelie lucrată în Atelierele Patriarhiei Române.

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a transmis mulțu­miri Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române pentru mesaj și pentru grija pe care o acordă Mănăstirii Sihăstria și a evidențiat, totodată, importanța sărbătorii din 8 septembrie: „Mulțumim cu recunoștință Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru purtarea Sfintei Mănăstiri Sihăstria în rugăciune, în amintire binecuvântată, în tot ceea ce înseamnă pentru un călugăr, fie el arhiereu, mitropolit sau patriarh, mănăstirea de metanie. Cu toată încărcătura de sens, de lumină, de adâncime și cuprindere care se află, Nașterea Maicii Domnului este taina cea din veac ascunsă și de îngeri neștiută. Nașterea Maicii Domnului este gândul cel din veac al lui Dumnezeu pentru mântuirea noastră. Nașterea Maicii Domnului este pregătirea momentului binecuvântat de pogorâre a lui Dumnezeu pe pământ, ca omul să primească drum, cale către Împărăţia cerurilor. Nașterea Maicii Domnului este puterea rugăciunii părinților pentru naștere de copii. Nașterea Maicii Domnului este mărturisire a singurei și adevăratei familii, tatăl, mama și pruncii lor”.

Evenimentele de la Sihăstria s-au încheiat cu discursul arhimandritului Arsenie Popa, starețul acestui așezământ monahal, care a prezentat principalele lucrări ce s-au făcut la paraclisul mănăstirii între anii 2019 și 2022: „Restaurarea Paraclisului «Sfinții Părinți Ioachim și Ana» s-a făcut prin consolidarea elementelor de structură și a șarpantei, înlocuirea învelitoarei, restaurarea fațadelor exterioare și a picturii paraclisului, schimbarea tâmplăriei, restaurarea pardoselii, realizarea de sisteme noi electrice, de încălzire, de detectare și semnalizare a incendiilor. Lucrările au fost completate din fonduri proprii, cu policandre noi, o nouă Sfântă Masă din marmură în Sfântul Altar, reamenajarea Proscomidiarului și realizarea de mobilier nou din lemn masiv. De asemenea, pridvorul paraclisului a fost înfrumusețat cu o pictură nouă în ulei. Biserica din cimitirul Sihăstriei datează din anul 1740 și a fost strămutată din satul Hlăpești, județul Neamț, în anul 1988. Slujbele care se săvârșesc în aceasta, de primăvara până toamna târziu, sunt pentru sufletele celor adormiți. Biserica de lemn a fost restaurată și frumos împodobită, a fost înlocuită dranița și s-au refăcut sistemele electrice, de detectare și semnalizare a incendiilor. Lucrările au continuat cu restaurarea și schimbarea destinației unui corp de chilii într-un veritabil muzeu, amenajarea lui la parter și mansardă. Muzeul este dotat cu vitrine moderne, cu sisteme noi de iluminat, de supraveghere video și de detectare și semnalizare a incendiilor, care sunt obligatorii pentru un astfel de spaţiu expoziţional, conform legislației în vigoare”.