Schitul Sfânta Teodora - Codrii Pașcanilor

Este un schit nou al Sihastriei, situat langa soseaua Pascani – Tg. Neamt, la cinci km. de orasul Pascani.

In ziua de 8 august 1992 s-a sfintit locul pentru biserica, ce va avea hramul „Cuvioasa Teodora de la Sihla”, Biserica este ridicata, si se afla acum in faza de pictura. Obstea este formata din sapte parinti si frati, iar egumenul schitului este Ieromonahul Ieronim Cozma. Slujbele se savarsesc dupa tipicul Manastirii Sihastria, inclusiv Sf. Liturghie zilnic. Sfantul Maslu se savarseste saptamanal, in fiecare miercuri, cand biserica se umple de credinciosii doritori de a participa la aceasta Sfanta Taina.